Ako ste preživjela i preživjela/svjedok ratnih zločina, ratnog silovanja i seksualnog zlostavljanja i drugih krivičnih djela “Medica” Zenica Vam može pružiti:
– Usluge „Medice“ Zenica vezane za psihološku podršku i zbrinjavanje preživjelih i preživjelih/svjedoka možete dobiti ako budete upućeni od potpisnika Protokola o međusobnoj saradnji, a koji čine Mrežu podrške preživjelim i preživjelim/svjedocima, ili ukoliko se direktno obratite „Medici“ Zenica.
Ukupan broj primljenih poziva putem jedinstvenog besplatnog telefona za pomoć i podršku preživjelima ratnog silovanja i seksualnog nasilja u BiH (080 02 23 34) u periodu od septembra 2014. godine do kraja decembra 2018. godine je 272.
– „Medica“ Zenica će u okviru svojih raspoloživih kapaciteta pružiti psihološku pomoć i podršku preživjelim i preživjelim/svjedocima, kao i članovima njihovih porodica putem emotivne podrške, kriznih intervencija, individualne i porodične terapije u psihološkom savjetovalištu, putem jedinstvenog besplatnog telefona za pomoć i podršku preživjelima ratnog silovanja i seksualnog nasilja u BiH (080 02 23 34), na terenu, dolaskom u kućne posjete, i u Sigurnoj kući, ili na nekom drugom sigurnom mjestu, zavisno od potrebe preživjelih.
– „Medica“ Zenica će Vas informirati i o procedurama prikupljanja dokumentacije i procesu ostvarivanja statusa civilne žrtve rata, te u skladu sa Rješenjem Federalnog ministarstva rada i socijalne politike izdati Uvjerenje osobama koje su preživjele seksualno zlostavljanje i silovanje, a koje je neophodno u postupku ostvarivanja statusa civilne žrtve rata.
– Kada se ukaže potreba za privremenim smještajem i zbrinjavanjem preživjelih ratnih zločina, seksualnog zlostavljanja i drugih krivičnih djela, „Medica“ Zenica će u saradnji sa nadležnim centrom za socijalni rad, a shodno pravilima prijema i rada Sigurne kuće, osigurati smještaj, logističku podršku, individualni terapijski rad, radnu terapiju, kada je potrebno uključiti u obuke za zanimanje, te pružiti medicinsku potporu u saradnji sa zdravstvenim ustanovama, a na osnovu potpisanog Protokola sa Kantonalnom bolnicom Zeničko-dobojskog kantona o pružanju besplatnih medicinskih usluga i tretmana ženama i djeci zbrinutim u sigurnoj kući „Medica“ Zenica. Stručno osoblje „Medice“ Zenica, u saradnji sa preživjelom i/ili članom porodice i drugim relevantnim institucijama uključenim u proces (centar za socijalni rad, tužilaštvo, centar za mentalno zdravlje, nevladine organizacije i dr.), izradit će individualni program rada za svaku osobu kojoj se pruža pomoć, podrška i zbrinjavanje u Sigurnoj kući, prilagođavajući individualni program starosnoj dobi i individualnim karakteristikama i potrebama svake preživjele, kako bi proces rehabilitacije bio što efikasniji.
Pozovite Jedinstveni telefon za za pomoć i podršku preživjelima ratnog silovanja i seksualnog nasilja u BiH i članovima njihovih porodica – 080 02 23 34 – aktivan 24 sata na području cijele Bosne i Hercegovine
Institucionalne mreže za podršku preživjelima i preživjelima svjedocima u predmetima ratnih zločina, seksualnog nasilja i drugih krivičnih djela
Medica Zenica je u periodu od 2011.- 2016. godine uspostavila institucionalne Mreže za podršku žrtvama svjedocima u predmetima ratnih zločina, seksualnog nasilja i drugih krivičnih djela na području Zeničko-dobojskog kantona, Srednjobosanskog kantona, Unsko-sanskog kantona, Hercegovačko-neretvanskog kantona, Bosansko–podrinjskog kantona, Kantona 10, kao i na području grada Banja Luka u saradnji sa Fondacijom Udružene žene Banja Luka, a na osnovu metodologije Medice Zenica. Mreže za podršku svjedocima uvezuju sve relevantne aktere u ovoj oblasti, odnosno, predstavnike ministarstava, vladinih institucija i nevladinih organizacija, dok za preživjele/svjedoke omogućavaju pružanje podrške i pomoći prije, u toku i nakon svjedočenja (logistička podrška, psihološka, medicinska i pravna podrška te drugi oblici podrške u skladu sa individualnim potrebama preživjelih). Uspostavljene Mreže imaju za cilj da preživjele/svjedoci u predmetima ratnih zločina imaju podršku i pripremu prije svjedočenja, zatim podršku tokom svjedočenja, te podršku i praćenje daljnjih potreba nakon svjedočenja, ali uključuje i podršku članovima njihove porodice.
Zeničko-dobojski kanton
Protokol je potpisalo 17 nadležnih kantonalnih ministarstava, kantonalnih i općinskih pravosudnih institucija i nevladinih organizacija. Medica Zenica je uspostavila koordinaciono tijelo institucionalne mreže ZDK, a na osnovu jedinstvenih obrazaca za izvještavanje, te je kroz rad mreže u periodu januar-juni 2015. godine pruženo je 1.400 različitih usluga shodno individualnim potrebama preživjelih i preživjelih svjedoka.
Više informacija o institucionalnoj mreži na području Zeničko-dobojskog kantona možete dobiti ovdje.
Srednjobosanski kanton
Mreža je uspostavljena 29. maja 2012. godine. Protokol je potpisalo 11 nadležnih kantonalnih ministarstava, kantonalnih i općinskih pravosudnih institucija i nevladinih organizacija. Medica Zenica je uspostavila koordinaciono tijelo institucionalne mreže SBK/KSB, a na osnovu jedinstvenih obrazaca za izvještavanje, Na na području Srednjobosanskog kantona u periodu januar-juni 2015. godine pruženo je 120 različitih usluga shodno individualnim potrebama preživjelih i preživjelih svjedoka.
Više informacija o institucionalnoj mreži na području Srednjobosanskog kantona možete dobiti ovdje.
Unsko-sanski kanton
Mreža je uspostavljena 27. juna 2013. godine. Protokol je potpisalo 22 nadležna kantonalna ministarstva, Općine Unsko-sanskog kantona, kantonalne i općinske pravosudne institucije i nevladine organizacije. Medica Zenica je uspostavila koordinaciono tijelo institucionalne mreže USK, a na osnovu jedinstvenih obrazaca za izvještavanje, U u periodu januar-juni 2015. godine pruženo je 200 različitih usluga shodno individualnim potrebama preživjelih i preživjelih svjedoka.
Više informacija o institucionalnoj mreži na području Unsko-sanskog kantona možete dobiti ovdje.
Hercegovačko-neretvanski kanton
Mreža je uspostavljena 26. februara 2015. godine . Protokol je potpisalo 12 nadležnih kantonalnih ministarstava, kantonalnih i općinskih pravosudnih institucija i nevladinih organizacija. Medica Zenica je uspostavila koordinaciono tijelo institucionalne mreže HNK/Ž, a na osnovu jedinstvenih obrazaca za izvještavanje u U periodu januar-juni 2015. godine pruženo je 100 različitih usluga shodno individualnim potrebama preživjelih i preživjelih svjedoka.
Više informacija o institucionalnoj mreži na području Unsko-sanskog kantona možete dobiti ovdje.